Sen karar ver! Hangisi gerçek; yazılanlar mı, yaşananlar mı?

Kitaplar yazar ile okuyucu arasında bir köprüdür. Yazarın hayalleri okurun gerçekleri olur. Hiç tanımadığı bir insanın kalbine hitap eder yazar ve tüm okurlar birer kahramandır. Okur hikayelerde önce kendini arar, ardından yazarın kimliğini keşfetmeye çalışır. Düğüm her sayfada çözülüyormuş gibi gelir. Oysa okunan her satırda işler daha da karışır ve yolculuk başlar.

2011 yılında Timaş Yayınları tarafından düzenlenen roman yarışmasında ikincilik ödülüne layık görülen, “Kahramanım Olur musun?” Carpe Diem Kitap tarafından yayınlandı. Kitabı ilk gördüğünüzde kapağının sıcaklığı ile karşılaşıyorsunuz. Belki de yıllardır kendinize sorduğunuz soruya cevap veriyorsunuz. Her şey, bir güvercinin ayağına bağlanmış kâğıtta saklı olabilir. Belki de bir genç kızın anlattığı hikayelerde… Sayfalarını karıştırırken ilginiz daha da artıyor ve kitabı elinizden bırakamayacağınızı fark ediyorsunuz.

“Sadece Kendin Olmalısın!”

Farklı kurgusu ile dikkat çeken romanın kahramanı kendini hayattan soyutlayıp, sadece kitapları dost edindiği ve hiç kimseyle görüşmediği bir sürece girer. Derken yalnızlığını dinlediği bir gece, omzuna konan bir güvercin ve onun getirdiği bir not sayesinde hayatı değişmeye, şekillenmeye başlar. Notun ucundaki kişi, kahramanımıza yollara düşmesini, dünyayı dolaşmasını ve bu sayede hayatını anlamlandıracağını söyler. Böylelikle, hayal ile gerçek arasında bir yolculuk başlar. Bu yolculukla birlikte kahramanımız, dünyayı, içindekileri, vazgeçemeyeceğimizi sandığımız aitlikleri, hırsları, dostlukları, kıskançlıkları… kısacası metalaşan her şeyi sorgulamaya başlar. Yol uzar, hikaye derinleşir, gerçeklerle hayaller birbirine karışır ve doğan her yeni günde kahraman kendini keşfeder.

Ferrarisini Satan Bilge Gibi mi Düşelim Yollara?

Roman, tahmin edemeyeceğimiz farklı bir son ile biter. Tabii, okuyucunun zihninde sorular bırakarak. Çünkü hangisi gerçek bilinmez, yaşananlar mı, yazılanlar mı?

Hiç bitmeyeceğini düşünüyorum hikayemin ve hep umutlu olacağını kahramanlarımın… Başlarını yaslayabilecekleri bir dost bulamasalar ve bir başlarına kalsalar da özgür kılmak istiyorum onları. Kıvrımlı ollar çizsem de önlerine, kestirmeden haberdar olmalarını diliyorum.

CmRXDt7WYAAA24h

Yolları düş edinen yazarın ardında yollara düşer okur da

Yol hikâyelerinin ise ayrı bir yeri vardır her okuyucuda. Yazarın yola dair her tasviri okuyucuyu etkisi altına alıp, yola çıkma, yollara düşme aşkını perçinlemektedir. Gündelik hayatın bitmek tükenmek bilmeyen meşgalelerinden sıkılan, hayatını tekdüzeliğin pençesine kaptıran ve bu durumdan çırpınırcasına kurtulmaya çalışan okuyucu, yolları düş edinen bir kitapta beklediği ışığı, umudu bulur ve o da yazarın ardından yollara düşer. Okuduğu her sayfa yazarın ayak izlerini taşır ve adeta o diyarlara gitmiş gibi olur.

Belki sensin bu kitabın kahramanı

Kitap, üslup bakımından sürükleyici, kısa ve öz cümlelerden oluşuyor. Okuyucuyu sıkmadan bir çırpıda okuması sağlanıyor. Yollara düşen, farklı zaman ve mekânlarda yaşayan iki seyyahın bir güvercin sayesinde yazışmaları okuyucuda merak uyandırıyor.

Sen de ey okuyucu, eğer gündelik hayatın, teknolojinin, maddeleştirdiğimiz her şeyin, hırsların kısır döngüsünde kalakalmışsan ve bütün bunlardan sıkılmışsan bu kitabı bir oku derim. Kim bilir belki sen de zaman ve mekân tanımadan kendini yollarda bulur ve seyyahın geçtiği yollardan geçersin. Kim bilir belki bu kitabın kahramanı sen olursun.

“Bu hikayenin bir sonu olacağını hiç düşünmemiştim.”

Harfler birleşerek kelimeleri oluşturuyor. Kelimeler cümleleri, cümleler paragrafları, paragraflar hikâyeleri…

Hikâyeler hayatlarımızı…

Her birimiz, birer kahramanız aslında. Farklı hikâyelerin farklı kahramanları…

Bir yerde, hikâyelerimiz kesişiyor ve tanışıyoruz. Bir ömürlük misafir oluyoruz birbirimizin hayatına.

Her şey, bir güvercinin ayağına bağlanmış kâğıtta saklı olabilir. Bazen de bir genç kızın anlattığı hikâyelerde…

“Şimdi sen karar ver, hangisi gerçek; yaşananlar mı, yazılanlar mı?”

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir