page_anansi-cocuklari-nihayet-turkce_182391091

Bilim kurgu ve fantastik kitaplar günümüzde gençlerin olduğu kadar büyüklerinde ilgisini çekiyor. Bu romanlarla büyüyen çağdaşlarımız, benim gibi, bu kitapları zevkle okumaya devam ediyor.

Bu tür romanlarda birkaç farklı kurgu ile karşılaşabilirsiniz. Bazılarında hikâye yaşadığımız dünya ile hiçbir bağlantısı olmayan tamamen efsanevi bir mekânda ve efsanevi bir zamanda geçer. Bazılarında mekân olarak dünyamız vardır ama hikâye ya geçmiş zamanda ya da gelecekte geçmektedir. Bazı fantastik romanlarda ise kurgu, gerçek dünya gerçek zaman ile kurgusal dünya kurgusal zamanı birbirine harmanlamıştır ve yazarın hayallerinde dolaşırsınız. Bu türü vazgeçilmez kılan efsanevi kahramanlardır.

İşte, nedendir bilinmez, bazı yazarlar üslup, kurgu, hayal gibi öğeleri çok iyi birleştiriyor ve ortaya çok iyi edebiyat eserleri çıkıyor. Bazıları da beceremiyor ve sağdan soldan devşirme, mevsimlik eserler piyasada türüyor. Birçoklarına göre çok basit bir iş gibi görünüyor bu türde romanlar yazmak ama kitabevlerinin görünmeyen arka raflarında kendi kaderine terk edilmiş yüzlerce romanı gördüğünüzde bu işin bu kadar da basit olmadığını anlıyorsunuz.

 

Elimdeki kitap, Neil Gaiman’ın İthaki yayınları tarafından Türkçeye çevrilen Amerika’da bestseller olmuş Anansi Çocukları isimli roman. Ön kapağındaki örümcek ağı size kitabın konusu hakkında bilgi veriyor. Arka kapakta ise yazarın rock yıldızlarını aratmayacak şekilde bir rotoğrafı var. Zaten okurları Neil Gaiman’a fantastik edebiyatın rock yıldızı lakabını takmışlar.

 

Neil Gaiman, o bilindik korkutucu, karanlık fantastik öykülere mizahi bir bakış açısıyla yaklaşarak samimi bir üslup kazandıran, kalemi güçlü bir yazar. Anansi Çocukları isimli bu kitabı da yetişkin olup fantastik romanları sevenler için biçilmiş kaftan niteliğinde. Kitap bilindik çok basit bir kurgu üzerine kurulmuş.

 

Her şey Şişko Charlie’nin, ölen babasının aslında bir tanrı olduğunu öğrenmesiyle başlar. Bu yetmezmiş gibi Şişko Charlie, Örümcek adında gizemli bir kardeşi olduğunu da öğrenir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

 

Neil Gaiman’ın Anansi Çocukları isimli kitabını elime aldıktan sonra heyecanla okumaya başladım. Fakat kitabın ilk kısımlarında biraz sıkıldım. Orta kısımları da sıkıcıydı. Kitabı elimden bırakıp bırakmama havasında okuyordum. Birbirinden kopuk bir o yana bir bu yana savrulan hikâyeler, farklı dünyaların insanı olan karakterler, hayal, gerçek ve efsanevi olaylar arasında gidip gelen örümcek ağına dönmüş bir kurgu vardı önümde. Kitabın son birkaç bölümüne kadar da uzun ve sıkıcı diyaloglar gözlerimi yormuştu. Ayrıca çevirinin de çok başarılı olduğunu söyleyemem. Fakat son 50, 60 sayfalık bölümü neredeyse tek nefeste okudum. Örümcek ağı gibi etrafa saçılan hikâye ağzımı açık bırakacak şekilde toparlandı.

 

Kitabı bitirdikten sonra, bu hikâyenin örümceklerle alakası tam olarak ne diye düşündüm! Sanırım hikâyenin tıpkı bir örümcek ağı gibi karmakarışık oluşu, aslında anlatılabilecek çok özel ve farklı bir konusunun olmayışı bulabildiğim cevap oldu. Kitabın kurgusu efsanevi Örümcek Anansi’nin hikâyesine dayanıyor. Bilim Kurgu ve Fantastik türdeki hikâyeleri sevenler Anansi’nin hikâyesini çok iyi hatırlayacaklardır. Kitabın içine belirli aralıklarla farklı efsanevi öykücükler serpiştirilmiş. Bu benim hoşuma gitti. Ayrıca hafif polisiye tadında olması da kitaba ayrı bir güzellik katmış.

 

 

Son olarak, kitabın ilk kısımlarında geçen çok küçük bir ayrıntıyı son bölümlerde görebilmekte kurgu açısından çok hoş olmuş.

“Eski öykülerde, Anansi de, tıpkı sizin benim gibi kendi evinde yaşar. Tabii açgözlüdür, şehvet düşkünüdür, hilecidir ve yalan söyler. Ama iyi kalplidir, şanslıdır ve hatta bazen, dürüsttür de. Bazen iyidir bazen kötü. Ama hiçbir zaman şeytansı bir kötülüğü yoktur. Çoğu zaman Anansi’den yana olursunuz çünkü bütün öyküler Anansi’ye aittir. Öykülerde Anansi bir örümcektir, ama aynı zamanda insandır da. İki şeyi aynı anda akılda tutmak aslında o kadar da zor değildir. Çocuklar bile becerir.”

 

0 Yorumlar


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir