taa0a-1Bir dağın zirvesine çıkmak ve avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum bazen. Sessiz kaldığım her dakikanın kefareti olsun diye belki de. İçimden gelen her şeyi bir nefeste söyleyivermek ve yeryüzünün masum yüzlerine hak görülenlerin son bulması için dua etmek, sonra bir anda unutuveriyorum hepsini, yeniden dönüyorum hayata ve aynı şekilde hiçbir şey olmamış gibi yaparak yaşamaya çalışıyorum.

Kısır Döngü

Günlerdir sıcak havaların verdiği bitkinlik ile ne yapsam da şu sıcaklarda zamanı geçirecek birşeyler bulsam diye düşünüp duruyordum. Uzun zamandır yakınlarımdan topladığım ve “Bu filmi mutlaka izle, sen seversin!” dedikleri filmleri depoladığım arşivime göz gezdirdim. Mutlaka izlemem gereken film sayısı epey artmıştı. Çok zamandır film izleyecek zamanı ne bulabiliyordum ne de film izlemek içimden geliyordu. Fakat nasıl olduysa bugün gün akşam olurken bir film izlemeye karar verdim. Bu mu olsun, şu mu derken, bir film seçiverdim.

Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

Hindistan’ı gezip gördüğüm için olsa gerek Bollywood filmlerinden hoşlanırım. Aralara serpiştirilen şarkılar, konunun heyecanlı yerlerinde bir anda başlayan abuk subuk danslar, şiirimsi replikler ile hint filmleri güzeldir. Mesela, Avare hoon, bizim deyimimizle Avaremu, dediğim zaman, film ve şarkısı yaşı kemale erenlerin belleklerinde canlandı.

Her Çocuk Özeldir, 2007 yapımı, 8 yaşlarındaki bir Disleksi Hastası Çocuğun hikayesini anlatmakta. Filmin herşeyini Hint sinemasının Müslüman Yıldızı Aamir Khan üstlenmiş. Laf aramızda bu adamın oynadığı filmler Hint sinemasının izlenmeye değer filmleri arasındadır.

Disleksi Hastalığı ve özelliklerinin neler olduğu filmde çok iyi işlenmiş. Einstein, Da Vinci gibi bilim ve sanat dünyasının bir çok ünlü isminde bu hastalık görülmüş. Filmi izleyince bu isimleri de öğreniyorsunuz.

Öğretmenlerin veya çocuk eğitimi ile meşgul olan insanların izlemesi gereken filmlerden biri bu film sözün kısası. Bana izlemem için tavsiyede bulunanlara teşekkürlerimi iletirim. Filmin sonu da çok hoş bitiyor.

Bu arada, merak etmeyin, bu filmde de klasik hint filmlerinde yer bulan şarkı araları var. Fakat bu sefer şarkılar filmin konusunu aktarıyor.

 

 

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir